Історія справи
Постанова ВГСУ від 15.09.2015 року у справі №908/3667/13Постанова ВГСУ від 01.04.2014 року у справі №908/3667/13
Постанова ВГСУ від 24.02.2015 року у справі №908/3667/13
Постанова ВГСУ від 23.06.2015 року у справі №908/3667/13

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року Справа № 908/3667/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого -Панової І.Ю., суддів -Білошкап О.В., Погребняка В.Я.,за участю представників сторін:
ТОВ "Ультра Ойл" - Кучерявого Д.В., Озюменка Є.Ю.,
ТОВ "Азовські мастила і оливи" - Шуляківського А.В., Безуєвського Ю.М.,
НАК "Нафтогаз України" - Трегубова Д.В.,
Генеральної прокуратури України - Клюге Л.М.,
ФДМУ - Янчука М.А., Скороход Р.В.,
РВ ФДМУ по Запорізькій області - Спіріної О.Д.,
Фірми "Poligonia GmbH" - Безмагоричних М.А.,
ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29 в особі уповноваженого представника ОСОБА_30,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра Ойл", арбітражного керуючого Гусака Юрія Миколайовича та арбітражного керуючого Персюка Сергія Володимировича на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 06.07.2015 у справі №908/3667/13 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Азмол" про визнання банкрутом Публічного акціонерного товариства "Азовські мастила і оливи", -
в с т а н о в и в:
Постановою господарського суду Запорізької області від 15.04.2015року (суддя Шевченко Т.М.) припинено процедуру розпорядження майном боржника - ПАТ "Азовські мастила і оливи" та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Персюка С.В., визнано ПАТ "Азовські мастила і оливи", м. Бердянськ банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гусака Ю. М. (свідоцтво Міністерства Юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 136 від 04.02.2013р.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 06.07.2015 (колегія суддів: М'ясищев А.М. - головуючий, Будко Н.В., Сгара Е.В.) постанову господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015року скасовано, справу передано на розгляд до господарського суду Запорізької області.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ультра Ойл", арбітражний керуючий Гусак Юрій Миколайович та арбітражний керуючий Персюк Сергій Володимирович звернулись до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просять постанову Донецького апеляційного господарського суду від 06.07.2015 скасувати, а постанову господарського суду Запорізької області від 15.04.2015 залишити в силі, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст.22, 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
15.09.2015 арбітражний керуючий Гусак Ю.М. подав до Вищого господарського суду України клопотання про відкладення розгляду касаційної скарги у зв'язку з неможливістю бути особисто присутнім в даному судовому засіданні.
Розглянувши вказане клопотання та вислухавши думку представників сторін, колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає підстав для задоволення даного клопотання, оскільки арбітражний керуючий Гусак Ю.М. свою правову позицію виклав в касаційній скарзі, доказів поважності неявки в дане судове засідання не надав, а нез'явлення уповноважених представників сторін в судове засідання касаційної інстанції не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.12.2013 року, з урахуванням ухвали суду від 17.07.2014 року про виправлення описки, порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Азовські мастила і оливи", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Персюка С. В.
Постановою господарського суду Запорізької області від 15.04.2015року припинено процедуру розпорядження майном боржника - ПАТ "Азовські мастила і оливи" та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Персюка С.В., визнано ПАТ "Азовські мастила і оливи" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гусака Ю. М.
Приймаючи зазначену постанову, суд першої інстанції послався на нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити кредиторські вимоги не інакше, як через застосування судом ліквідаційної процедури.
Спростовуючи висновок суду першої інстанції про необхідність визнання ПАТ "Азовські мастила і оливи" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та скасовуючи постанову господарського суду Запорізької області від 15.04.2015року, суд апеляційної інстанції виходив з того, що боржник ПАТ "Азовські мастила і оливи" є об'єктом державної власності, який не підлягає приватизації і відносно якого не може бути відкрита ліквідаційна процедура, оскільки ПАТ "Азовські мастила і оливи" є об'єктом права державної власності, у статутному капіталі якого частка державної власності складає 100%, та є підприємством нафтопереробної промисловості України. Законом України "Про призупинення приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України" від 23.12.2004р. та Наказом Фонду державного майна України у грудні 2004 року зупинена приватизація ВАТ "Азовські мастила і оливи" та скасовано наказ ФДМУ від 23.11.2004року № 17-КПА "Про продаж акцій ВАТ "Азовські мастила і оливи", а тому на нього поширюються особливості банкрутства державних підприємств, передбачені ч.4 ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Крім цього, розпорядником майна ПАТ "Азовські мастила і оливи" не проведена оцінка майна боржника відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України", що передбачено ст. ст. 22, 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.
Відповідно до вимог ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Так, переглянувши справу в апеляційному порядку відповідно до ст.ст.99-101 ГПК України, суд апеляційної інстанції встановив, що ВАТ "Азовські мастила і оливи ", правонаступником якого є ПАТ "Азовські мастила і оливи" засноване згідно з наказом Державного комітету України з нафти і газу від 19.11.1993р № 254 та Указу Президента України від 15.06.1993р.№ 210 "Про корпоратизацію підприємств" шляхом перетворення Державного підприємства "Бердянський дослідний завод" у Відкрите акціонерне товариство.
Відповідно до постанови КМУ № 156 від 11.02.2004р. пакет акцій ПАТ "АЗМОЛ" у розмірі 100% його статутного капіталу був переданий від ВАТ Нафтогаз України до Фонду державного майна України для подальшої приватизації.
У березні 2004 року Фонд державного майна України наказом включив зазначене акціонерне товариство до Переліку об'єктів груп В,Г, які підлягають підготовці до продажу в 2004р.
Фондом державного майна України у встановленому порядку було розроблено, погоджено з Кабінетом Міністрів України та у жовтні 2004року затверджено відповідним наказом план розміщення акцій ВАТ "АЗМОЛ".
На виконання рішення засідання спеціальної контрольної комісії цілісного майнового комплексу ВАТ "Азовські мастила і оливи", наказом Фонду державного майна України у грудні 2004 року була зупинена його приватизація і скасовано наказ ФДМУ від 23.11.2004року № 17-КПА "Про продаж акцій ВАТ "Азовські мастила і оливи", що відповідало на той час вимогам постанови Верховної Ради України від 13.01.2005р. № 2349-IV "Про тимчасові обмеження у сфері приватизації".
Крім цього, Законом України "Про призупинення приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України" від 23.12.2004р. передбачено, що тимчасово, до прийняття Державної програми приватизації на 2004- 2006 роки та Закону України про особливості приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України, призупинено приватизацію та внесення державою до статутних фондів господарських товариств усіх форм власності пакетів акцій підприємств нафтопереробної промисловості України, які перебувають у державній власності, а також передачу їх у заставу.
Цей Закон набрав чинності з дня його опублікування (14.01.2005р.) і поширив свою дію на правовий режим пакетів акцій, які на момент набрання чинності цим Законом перебували у державній власності. Всі інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить положенням цього Закону.
Таким чином, вищезазначеними нормативними документами було спочатку зупинено приватизацію ВАТ "Азовські мастила і оливи", а в подальшому призупинена приватизація усіх підприємств нафтопереробної промисловості України, які перебувають у державній власності, до настання певних обставин.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, згідно довідки Головного управління статистики у Запорізькій області та фінансовою звітністю ПАТ "Азовські мастила і оливи ", вказане підприємство відноситься до підприємств нафтопереробної промисловості (код КВЕД 19.20 - виробництво продуктів нафтоперероблення).
Відповідно до ч.4. ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.
Дана норма Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дозволяє застосування положень цього Закону в частині санації чи ліквідації до підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації - після їх вилучення з переліку таких об'єктів, однак, не містить посилань на те, що цей перелік юридичних осіб - підприємств має бути встановлений одним нормативним документом та має бути вичерпним.
Отже, враховуючи положення Закону України "Про призупинення приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України" від 23.12.2004р., до підприємства нафтопереробної промисловості ПАТ "Азовські мастила і оливи", що є об'єктом державної власності (у статутному капіталі якого частка державної власності складає 100%), застосовуються особливості банкрутства державних підприємств, передбачені ч.4 .ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Тому висновок суду апеляційної інстанції про те, що ПАТ "Азовські мастила і оливи" є об'єктом державної власності, який не підлягає приватизації і відносно якого не може бути відкрита ліквідаційна процедура є законним та обґрунтованим.
Крім цього, згідно ч.3 ст.22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розпорядник майна зобов'язаний не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість.
Відповідно до ч.13 ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" початкова вартість майна, майнових прав державних підприємств або підприємств у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50% визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України".
Як вбачається з матеріалів справи, Фондом державного майна України 15.04.2015 р. було заявлено клопотання про зобов'язання розпорядника майна визначити вартість майна боржника відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України".
Однак, як встановив суд апеляційної інстанції, розпорядником майна не була здійснена оцінка майна боржника у передбаченому Законом порядку.
При цьому, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що вимога Фонду про зобов'язання розпорядника майна визначити вартість майна боржника відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України" заявлена передчасно, а оцінка майна боржника проводиться на стадії ліквідаційної процедури при підготовці майна до реалізації, оскільки такий обов'язок покладений на розпорядника майна статтею 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Обов'язковою умовою провадження у справах про банкрутство державних підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50%, крім підприємств, що є об'єктами власності Автономної Республіки Крим та комунальної власності, є визначення початкової вартості майна, майнових прав цих підприємств, відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України".
Оцінка майна боржника з метою його відчуження проводиться у всіх судових процедурах.
Таким чином, як вірно зазначив суд апеляційної інстанції, приведення залишкової вартості активів підприємства до справедливої вартості здійснюється шляхом незалежної оцінки, яка не була проведена розпорядником майна, що унеможливлює зробити остаточний висновок щодо реального фінансового стану боржника з метою достатності його активів для забезпечення вимог кредиторів та можливості переходу до іншої судової процедури.
При цьому, колегія суддів Вищого господарського суду України приймає до уваги викладені у судовому засіданні та у відзиві на касаційні скарги доводи представника Фонду державного майна України, який є органом управління пакетом акцій, що складає 100% статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Азовські мастила і оливи" щодо поновлення виробництва ТОВ "Азовські мастила і оливи" та його запуску, а також реальної можливості відновлення платоспроможності вказаного державного підприємства та погашення його боргів поза процедурою ліквідації.
З урахуванням вищезазначеного та враховуючи визначені ст. 1117 ГПК України межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, відповідно до яких правова оцінка обставин та достовірності доказів є виключно прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів прийшла до висновку, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно дослідив всі обставини, що мають значення для справи, надав їм належну правову оцінку, правомірно скасував незаконну постанову суду першої інстанції та направив справу на розгляд до господарського суду Запорізької області, оскільки висновки суду першої інстанції про необхідність визнання боржника ПАТ "Азовські мастила і оливи" банкрутом є такими, що зроблені при неправильному застосуванні норм матеріального права.
Отже, постанова Донецького апеляційного господарського суду від 06.07.2015 прийнята у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстави для її скасування відсутні.
Доводи касаційних скарг не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, які викладені в оскаржуваній постанові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В :
Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра Ойл", арбітражного керуючого Гусака Юрія Миколайовича та арбітражного керуючого Персюка Сергія Володимировича залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 06.07.2015 у справі №908/3667/13 залишити без змін.
Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Погребняк В.Я.